Czy czyszczenie paneli słonecznych jest stratą czasu i pieniędzy?

Dzień, w którym Twoje panele słoneczne zostaną zainstalowane, jest dniem, w którym uzyskasz z nich najlepszą wydajność. Potem wszystko jest na dole. Co prawda, jest to bardzo płytkie wzgórze i dotarcie do dna może zająć ponad 40 lat, ale pierwszy dzień będzie tak dobry, jak to możliwe.

Jednym z powodów jest brud. Gdy tylko twoje panele znajdą się na zewnątrz w czystym powietrzu, lub nie tak czystym, kurz zacznie się na nich osadzać, blokując światło słoneczne, zmniejszając ich wydajność i kosztując cię pieniądze.

Oczywistym rozwiązaniem jest zapłacenie komuś za wyczyszczenie tych paneli, albo wyjście na zewnątrz i samodzielne ich wyczyszczenie. I czasami to oczywiste rozwiązanie będzie sensownym działaniem. Jeśli burza pyłowa pokryła Twoje panele brudem lub pelikany miały kupę na Twoim dachu, to jest to całkiem dobry pomysł.

Ale przez większość czasu czyszczenie paneli słonecznych nie jest tego warte.

Ponieważ średni wzrost produkcji z czyszczenia paneli jest zazwyczaj niewielki, biorąc pod uwagę czas i ryzyko urazów, jeśli zrobisz to sam lub ile będziesz musiał zapłacić, w normalnych okolicznościach nie jest to opłacalne.

O wiele bardziej sensowne jest po prostu zainstalowanie nieco większego systemu, aby zrekompensować niewielkie straty wynikające z zabrudzeń, niż płacenie komuś za ich czyszczenie. Albo jeśli twój system jest już zainstalowany, wydawanie pieniędzy na efektywność energetyczną jest o wiele bardziej opłacalne niż płacenie ludziom za czyszczenie paneli.

Normalne zabrudzenie Ledwo wpływa na panele słoneczne

Zanieczyszczenia na panelach słonecznych zwykle mają bardzo mały wpływ na ich wydajność. Dzieje się tak dlatego, że dla większości domów w Australii wystarczają opady deszczu, aby utrzymać panele słoneczne w rozsądnej czystości. Zanieczyszczenia będą się gromadzić, ale w końcu będzie wystarczająca ilość deszczu, aby zmyć większość z nich.

Czyszczenie oprócz tego, co robi się naturalnie przez deszcz, zwiększy wydajność panelu, ponieważ średnio będą one miały na sobie jeszcze mniej zanieczyszczeń, ale to nie pomaga zbytnio.

Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w Tucson, w Arizonie, wykazało, że czyszczenie paneli słonecznych poprawiło ich wydajność tylko o około 1%. Znajduje się on w miejscu, w którym opadów deszczu jest niewiele ponad połowę mniej niż w Adelajdzie, która jest najsuchszą stolicą Australii.

Nie oznacza to, że w danej lokalizacji panele czyszczące poprawią średnią wydajność tylko o 1%. Może się zdarzyć, że będziesz mieszkał w brudnym, brudnym miejscu lub będziesz miał mnóstwo ptaków próbujących zamienić swój dach w miejsce przyszłej kopalni guana. Ale szacowałbym, że dla większości gospodarstw domowych w Australii, czyszczenie paneli słonecznych dwa razy w roku poprawiłoby ich średnią wydajność tylko o około 2%.

Panele płaskie są wyjątkiem – wymagają czyszczenia

Deszcz zmyje większość zabrudzeń z paneli, ale tylko wtedy, gdy są one pod kątem. Kiedy panele słoneczne leżą płasko woda może się na nich kąpać i nie mają gdzie się podziać. W końcu wyparowuje i pozostawia brud za sobą. Co gorsza, takie rzeczy jak liście i inne zanieczyszczenia mogą wylądować na panelach słonecznych i po prostu tam pozostać i poważnie wpłynąć na wydajność. Cienka warstwa zanieczyszczeń przepuszcza większość światła, ale liść jest specjalnie zaprojektowany do przechwytywania światła. W końcu jest to naturalnie występujący rodzaj paneli słonecznych.

Aby uniknąć tych problemów, a także ze względu na to, że źle jest mieć jakikolwiek przedmiot elektroniczny siedzący w wodzie przez dłuższy czas, bardzo dobrym pomysłem jest umieszczanie paneli słonecznych na dachach płaskich w ramach, które przechylają je o co najmniej 10 stopni.

Jeśli Twoje panele nie są przechylane, nie będziesz miał innego wyboru jak je wyczyścić, jeśli chcesz utrzymać ich wydajność. Google stwierdził, że podczas czyszczenia ich przechylone panele słoneczne nie były warte zachodu, sprzątanie ich płaskich po tym jak zostały szczególnie zabrudzone może podwoić ich wydajność.

Panele bezramowe pozostają czyste pod niskimi kątami

Jeśli nie można uniknąć montażu paneli pod kątem poniżej 10 stopni, pomocne mogą być panele bezramowe. Nie mają one metalowej ramy wokół krawędzi i często nazywane są szklanymi na szybie lub podwójnymi szklanymi panelami, ponieważ ogniwa słoneczne stanowią wypełnienie szklanej kanapki. Brak ramki pomaga wypłynąć z nich wodzie i utrzymać je w czystości.

Być może słyszałeś, jak ludzie twierdzili, że czyszczenie ich paneli poprawia wydajność o 10% lub więcej. I mogą mieć rację.Niektórzy ludzie mieszkają w brudnych, brudnych miejscach. Ale łatwo dać się nabrać na myśl, że czyszczenie paneli ma większy efekt niż to.

Po pierwsze, czyszczenie paneli chłodzi je i sprawia, że działają bardziej efektywnie. Jeśli ktoś czyści gorące panele, kiedy i natychmiast sprawdza ich wydajność i widzi, że wzrosła ona o 10%, może to być całkowicie spowodowane tym, że są one teraz chłodniejsze o 40 stopni.

I nawet jeśli nie dajesz się zwieść chłodowi i uzyskasz znaczną, prawdziwą poprawę wydajności, jak tylko panele te zostaną wyczyszczone, zaczną się ponownie brudzić, więc średni wzrost wydajności z czyszczenia będzie znacznie mniejszy niż natychmiastowy wzrost, który z tego wynika.

Koszty czyszczenia paneli słonecznych

Profesjonalne osoby czyszczące panele słoneczne nalegają na płacenie za swoje usługi. Nie ma znaczenia, jak bardzo się z nimi targujesz, zawsze odmawiają za darmo. Nawet moje własne dzieci oczekują, że zapłacę im pieniądze za czyszczenie paneli słonecznych, a jeśli zapomnę, że są tam na górze i odstawią drabinę, poproszą o uciszenie pieniędzy, aby nie powiedzieć mojej byłej żonie.

Wysokość opłaty zależy od tego, gdzie mieszkasz, ile pięter ma Twój dom i ile paneli musisz posprzątać. W miarę powszechna cena wynosi około 7,50 dolarów za panel dla domu jednopiętrowego lub 10 dolarów za panel dla domu dwupiętrowego. Ale mają one minimalną opłatę, więc jeśli masz tylko 4 panele nie oczekuj, aby uzyskać je oczyścić za 30 dolarów.

Jeśli rozejrzysz się po okolicy, być może uda ci się znaleźć kogoś, kto będzie czyścił twoje panele za mniej niż 5 dolarów każdy. Ale pamiętaj, że mniej profesjonalni sprzątacze mogą być bardziej skłonni do popełnienia błędu, takiego jak wypłukanie ładunku mydła w zbiorniku na deszczówkę.

Ekonomia płacenia za czyszczenie paneli słonecznych nie przepada

Płacenie ludziom za czyszczenie paneli słonecznych kosztuje więcej, niż jest to warte. Nawet w sytuacji, która jest tak bliska bycia najlepszym, jak to tylko możliwe.

Powiedzmy, że uratowałeś pudel sprzątacza płyt przed utonięciem podczas wielkiej powodzi pudla w ’07. W nagrodę ona daje ci bardzo dużo na sprzątanie paneli, tylko 5 dolarów każdy, a ty płacisz jej do czyszczenia je dwa razy w roku.

Twój dachowy system słoneczny to 5 kilowatów z 20 panelami. Znajduje się on w słonecznym miejscu, które bez czyszczenia generuje średnio 25 kilowatogodzin dziennie. Masz 44 centy taryfy gwarantowanej, a ponieważ nigdy nie jesteś w domu w ciągu dnia, otrzymujesz ją za każdą wygenerowaną kilowatogodzinę.

Jeżeli słoneczne panele czyszczące dwa razy w roku powodują 2% wzrost w średnim słonecznym pokoleniu, wtedy ty zarabiasz wokoło dodatkowy $80 rok, ale ty wydajesz $400 mieć twój panel czyścić. Tak więc nawet w doskonałych okolicznościach nie ma to żadnego finansowego sensu. Nawet jeżeli twój panel czyści dwa razy w roku zwiększał ich średnią produkcję o 10% rocznie, co jest bardzo mało prawdopodobne, ty tylko tylko łamać nawet.

Ponieważ powyższa sytuacja jest na tyle dobra, na ile to możliwe, większość ludzi będzie faktycznie w dużo gorszej sytuacji. Na przykład, gospodarstwo domowe w Sydney z systemem skierowanym na północ, o podobnej wielkości, z 6-centymetrową taryfą gwarantowaną, samo zużywa 50% wytwarzanej przez siebie energii słonecznej i płaci 25 centów za kilowatogodzinę za energię elektryczną z sieci, zaoszczędziłoby tylko około 21 dolarów z rachunków za energię elektryczną każdego roku, gdyby sprzątanie skutkowało 2% wzrostem średniej produkcji paneli słonecznych. Nie ma więc mowy, aby czyszczenie paneli solarnych zwróciło się samo z siebie.

Sprzątanie paneli sama nie może mieć ekonomicznego sensu

Płacenie komuś za czyszczenie paneli nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia, ale co z tym zrobić samemu? To musi być tańsze, prawda? Cóż, to zależy od tego, jak cenny jest dla ciebie czas i jaką wartość kładziesz na własnej szyi. Albo przynajmniej mieć szyję, która działa tak, jak powinna.

Powiedzmy, że cenisz swój czas przy minimalnej australijskiej płacy 17,70 dolarów. Jeśli oczyszczenie paneli zajmie Ci 20 minut, zrobienie tego dwa razy w roku będzie Cię kosztowało około 12 dolarów. Ponieważ wzrost wydajności o 2% może zaoszczędzić komuś z 5 kilowatogodzinnym systemem ponad 20$ rocznie, samodzielne czyszczenie paneli może być tego warte. Ale ta kalkulacja pomija duży koszt i nie mówię tu o wodzie czy detergencie.

Za każdym razem, gdy wchodzisz na dach lub używasz drabinki do rozpylania wody na panele słoneczne,[1]. Aktualizacja 13 stycznia 2020 r: Jeśli zamierzasz spryskiwać panele słoneczne wodą, nie używaj skoncentrowanego strumienia wysokiego ciśnienia, ponieważ może to potencjalnie uszkodzić uszczelki między szybą a aluminiową ramą. Idealnie byłoby, gdyby woda padała na panele słoneczne jak deszcz. Dzięki Richardowi za zwrócenie na to uwagi w komentarzach.] istnieje niewielka, ale realna szansa, że spadniesz i zranisz się lub zabijesz.Jeśli wyceniasz swoje życie na 10 milionów dolarów i myślisz, że jest szansa na milion, że przypadkowo zabijesz się za każdym razem, gdy będziesz czyścił swoje panele słoneczne, wtedy wycena w tym ryzyku dodaje kolejne 10 dolarów za każdym razem. Oznacza to, że samodzielne czyszczenie paneli słonecznych może nie być opłacalne, pod warunkiem, że będziesz miał wysoką wartość własnego życia.

Ale jeśli czyścisz swoje panele tylko poprzez spryskiwanie ich wężem z ziemi, prawdopodobnie nie jesteś w wielkim niebezpieczeństwie. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby przypadkowo udusić się wężem lub doświadczyć nagłego skoku ciśnienia wody, który zabije cię wybuchającymi odłamkami gumowego węża.

Nie czyścić paneli – zainstalować większy system

Instalacja nieco większego systemu solarnego w celu zrekompensowania strat wynikających z zabrudzenia kosztuje mniej niż zapłacenie komuś za czyszczenie paneli. Jeden dodatkowy panel w systemie 20 panelowym zwiększa swoją wydajność o około 5%, co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż średnia strata, której bym się spodziewał po nieczyszczeniu. Instalacja systemu z jednym większym panelem na pewno będzie kosztować mniej niż 600 dolarów lub więcej, co może kosztować czterokrotne czyszczenie paneli. Jeden dodatkowy panel może więcej niż zrekompensować straty spowodowane zabrudzeniem przez cały okres użytkowania systemu.

Podczas gdy dodawanie paneli do istniejącego systemu solarnego jest często niepraktyczne, jest jeszcze wiele rzeczy, które ludzie mogą zrobić, co pozwoli im zaoszczędzić więcej pieniędzy i przyniesie większe korzyści dla środowiska niż płacenie za czyszczenie paneli. Na przykład, mogą zainwestować w izolację, oświetlenie LED, system ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła lub kupić rower i używać go na niektórych wycieczkach zamiast samochodu.

Jeśli chcesz zapłacić za czyste panele, proszę bardzo.

Jeśli chcesz zapłacić za czyszczenie paneli słonecznych, proszę bardzo. Nie pozwól mi cię zatrzymać. Tylko pamiętaj, że przez większość czasu będzie to kosztowało więcej pieniędzy niż jest warte.

Nie mam chęci, aby umieścić firmy zajmujące się czyszczeniem paneli słonecznych z biznesu, więc jeśli zdecydujesz się zrezygnować z czyszczenia paneli, proszę rozważyć wynajęcie ich do zrobienia czegoś innego, co będzie warte zachodu. Na przykład, niektóre firmy zajmujące się czyszczeniem paneli słonecznych również robią okna.
Comments are Closed

© 2022: Moja-Energia.pl | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress