Zanieczyszczenie mogłoby zablokować 25 procent światła, które stałoby się energią słoneczną.

Pomimo całego swojego potencjału w zakresie zasilania przyszłości, energia słoneczna produkuje tylko około 2 procent energii w USA. Panele słoneczne mogą pochłaniać tylko ułamek światła słonecznego, które w nie trafia, i to w najlepszych warunkach.

Ale co z tego, że w najgorszych warunkach? Nowe badania z Duke University i Indian Institute of Technology w Gandhinagar wskazują palcem na unoszące się w powietrzu kurz i zanieczyszczenia jako główny powód, dla którego energia słoneczna nie jest tak dobra jak mogłaby być: Ich badania pokazują, że zanieczyszczenie może zmniejszyć wydajność paneli słonecznych nawet o 25 procent.

„Moi koledzy w Indiach popisywali się niektórymi swoimi instalacjami słonecznymi na dachu, a ja zostałem zdmuchnięty przez to, jak brudne były panele”, powiedział główny autor studium Michael Bergin w komunikacie prasowym. „Myślałem, że brud musi wpływać na ich wydajność, ale nie było tam żadnych badań szacujących straty. Więc stworzyliśmy kompleksowy model, aby to zrobić.”

Naukowcy mierzyli wydajność paneli słonecznych w czasie, gdy stawały się one bardziej brudne. Stwierdzili, że tylko kilka tygodni nagromadzenia wystarcza, aby zablokować dużą część światła słonecznego przed dotarciem do paneli. Po oczyszczeniu paneli słonecznych w badaniu nastąpił 50-procentowy skok wydajności.

Większość rzeczy zapieczonych na panelach to zwykły brud i kurz. Ale mały procent – około 8 procent – pochodziło z zanieczyszczenia ludzkiego ciała. Cząsteczki te mogą mieć znacznie większy wpływ na wydajność paneli, ponieważ znacznie lepiej blokują światło. „Zawsze wiedzieliśmy, że te zanieczyszczenia są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i zmian klimatycznych, ale teraz pokazaliśmy, jak bardzo są one szkodliwe również dla energii słonecznej” – powiedział Bergin. „To kolejny powód, dla którego decydenci polityczni na całym świecie przyjmują kontrole emisji.

Zanieczyszczenia w atmosferze również odgrywają pewną rolę. Badacze wykorzystali dane atmosferyczne NASA do oszacowania, ile światła słonecznego zostało zablokowane przez cząsteczki w atmosferze. Stwierdzili, że panele słoneczne w bardzo brudnym środowisku odnotowały 25-procentowy spadek wydajności w porównaniu z samym zanieczyszczeniem atmosferycznym.

Łącząc te dwa efekty, panel słoneczny umieszczony w silnie zanieczyszczonym środowisku, który nie został oczyszczony w ciągu miesiąca lub więcej, może odnotować całkowity spadek wydajności o 35 procent lub więcej. Jest to zła wiadomość dla takich krajów jak Chiny i Indie, które rozwijają się w dziedzinie energii słonecznej.

„Chiny już patrzą na dziesiątki miliardów dolarów straconych każdego roku, z czego ponad 80 procent pochodzi ze strat z powodu zanieczyszczenia”, powiedział Bergin. „W związku z eksplozją odnawialnych źródeł energii, która ma miejsce w Chinach, oraz ich niedawnym zaangażowaniem w rozbudowę swoich elektrowni słonecznych, liczba ta wzrośnie jedynie w górę”.
Comments are Closed

© 2022: Moja-Energia.pl | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress