Pompa ciepła powietrze/woda

Pompy ciepła powietrze do wody pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do systemu wodnego. Wytworzone ciepło może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń lub jako źródło ciepłej wody użytkowej dla domu. Pompy ciepła powietrze/woda są jednymi z najbardziej efektywnych powietrznych źródeł ciepła na rynku.Â

Ten typ pompy ciepła sprawdza się najlepiej w klimacie umiarkowanym. Efektywność pompy ciepła powietrze/woda jest najbardziej optymalna w temperaturze 7°C, w przeciwieństwie do miejsc suchych i zimnych, gdzie temperatura zewnętrzna spada poniżej -20°C. Biorąc pod uwagę zasady działania pompy ciepła typu powietrze/woda, spadek temperatury ma wpływ na jej wydajność.

W klimacie o bardzo niskich temperaturach zimowych pompy ciepła ze źródeł gruntowych mogą wydawać się bardziej odpowiednim wyborem, ponieważ pobierają one ciepło z ziemi i dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach. Mówi się jednak, że rozwój technologii pomp ciepła w klimacie zimnym na zasadzie powietrze-woda pokrywa zapotrzebowanie na ciepło nawet przy niskich temperaturach zadanych poniżej -25°C.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od potrzeb domu. Pompa ciepła powietrze/woda, podobnie jak inne typy, mają jedną ważną zaletę wspólną – wytwarzają energię odnawialną, ponieważ ziemia lub powietrze są technicznie ogrzewane przez słońce. Zarówno pompy ciepła powietrze-powietrze, jak i powietrze-woda wykorzystują podobny model działania.

Biorąc pod uwagę zalety i wady pomp ciepła typu powietrze-powietrze, są one nadal bardziej wydajne niż stary system gazowy lub olejowy. Typ powietrze-powietrze krąży ciepłym powietrzem za pomocą wentylatorów i może być używane tylko do ogrzewania pomieszczeń, chyba że w połączeniu z zewnętrznym systemem ogrzewania.

Jeśli chcą Państwo wybrać kompletne rozwiązanie dla ogrzewania domowego i zaopatrzenia w ciepłą wodę, prosimy o kontakt poprzez wypełnienie formularza po prawej stronie. Dopasujemy do Państwa potrzeb odpowiednich dostawców pomp ciepła powietrze do wody. Porównaj do czterech ofert od różnych dostawców i podejmij decyzję informacyjną. Ta usługa jest bezpłatna i niewiążąca!

Jaka jest efektywność pomp ciepła powietrze/woda?

Używając pompy ciepła typu powietrze-woda, redukujesz swój ślad węglowy o 50%. Dzieje się tak dlatego, że choć zasilana jest energią elektryczną, wykorzystuje głównie energię odnawialną. Wychwytuje ona powietrze niskiej jakości, które jest następnie przekazywane wewnątrz systemu i generuje optymalne ogrzewanie i ciepłą wodę dla Twojego domu.

Aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny, konieczne jest staranne zaplanowanie instalacji, niezależnie od tego, czy chodzi o remont, czy o nową nieruchomość budowlaną. Pompy ciepła powietrze/woda bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ pracują w niższych temperaturach.

Początkowo koszty systemów ogrzewania podłogowego w połączeniu z pompą ciepła mogą wydawać się poważną inwestycją. Jednak w ciągu pierwszego roku od instalacji będą Państwo mogli zauważyć różnice przy niższych rachunkach za energię elektryczną i większym komforcie w Państwa nieruchomości.

Pompy ciepła powietrze/woda mogą być brane pod uwagę nawet wtedy, gdy istniejące systemy grzewcze wykorzystują grzejniki wodne. Jeśli nie chcą Państwo dokonywać modernizacji, warto zwrócić uwagę na to, że sprawność pompy ciepła w połączeniu z grzejnikami będzie zależała od ich odpowiedniego dobrania do zapotrzebowania na ciepło. Większe rozmiary lub grzejniki dwupłytowe będą w tym przypadku najbardziej odpowiednie.

Czy pompy ciepła źródła powietrza są drogie w eksploatacji?

Cena pompy ciepła powietrze – woda wynosi około 7.000-11.000 funtów, łącznie z ceną systemu i instalacji. Koszty instalacji i eksploatacji zależą od następujących czynników:

W zależności od wielkości obiektu, można określić zapotrzebowanie na ciepło. W ten sposób uzyskasz wyobrażenie o tym, jaka pompa ciepła do wody jest najbardziej odpowiednia dla Twojego domu. Inne czynniki, takie jak stan nieruchomości, będą miały wpływ na związane z tym koszty, szczególnie w przypadku izolacji. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy podział kosztów eksploatacyjnych.

*Estymacje oparte są na pompie ciepła powietrze/woda z 3,7 SCOP i gospodarstwie domowym z dobrą jakością izolacji. Zastosowana taryfa to średnia cena energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wynosząca 14,37p/kWh, a taryfa RHI dla pomp ciepła typu Air Source Heat Pumps wynosząca 10,71p.**Ceny oparte są na średnich i powinny być traktowane wyłącznie jako orientacyjne.

Dla porównania, ceny systemowe i instalacyjne gruntowych pomp ciepła zaczynają się od około 20 000 funtów i mogą wzrosnąć do 40 000 funtów.Biorąc pod uwagę widoczną różnicę w cenie pomiędzy dwoma pompami ciepła, płatności RHI również różnią się w zależności od typu.

Domowe płatności RHI za pompę ciepła powietrze/woda mogą wynosić ok. 9 000-10 000 funtów, natomiast za gruntowe pompy ciepła, domowe płatności RHI mogą wynosić ponad 25 000 funtów, dokonywane co kwartał przez 7 lat.

Zalety i wady systemów powietrzno-wodnych

Pompy ciepła powietrze/woda są doskonałym wyborem do dystrybucji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w Twoim domu, przy minimalnym wpływie na środowisko. Dzięki zastosowaniu rozwiązania odnawialnego, zaoszczędzą Państwo na rachunkach w czasie, a ponadto zachęta RHI pokryje dużą część Państwa kosztów w czasie. Jeśli chcesz oszacować swoje oszczędności, Ofgem, rządowy regulator energii elektrycznej i gazu okresowo aktualizuje swoje taryfy RHI. Aby podjąć świadomą decyzję o idealnym systemie, przyjrzyjmy się zaletom i wadom powietrznych pomp ciepła.

Zalety

Planowanie instalacji pomp powietrza do wody jest łatwiejsze, ponieważ są one mniejsze i nie zajmują dużo miejsca. Mają jednak dwukrotnie większą wydajność energetyczną niż nieporęczne systemy olejowe czy gazowe. Biorąc pod uwagę fakt, że pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują powietrze do wytwarzania energii, system operacyjny jest prosty i pozbawiony ryzyka. Odpowiednio zwymiarowana i dobrej jakości powietrzna pompa ciepła pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną przy niskich kosztach ogrzewania, ale nie obniży wydajności cieplnej i komfortu.

Wady

Pompy ciepła zasilane powietrzem są narażone na nieefektywność podczas pracy w bardzo niskich temperaturach, dlatego najlepiej będzie poszukać innego głównego systemu grzewczego, który zapewni wystarczające ogrzewanie. A jeśli rozważałeś zainwestowanie w jednostkę powietrzno-wodną, ponieważ są one kompaktowe i łatwe w utrzymaniu, weź pod uwagę wysoki poziom hałasu przed umieszczeniem jednostki wewnętrznej w innym miejscu niż w pomieszczeniu gospodarczym. Inną kwestią związaną z planowaniem jest koszt dobrej izolacji, ponieważ będzie to miało największy wpływ na przyszłe oszczędności wynikające z zastosowania pompy ciepła typu powietrze-woda.

4 Czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas instalacji pomp ciepła źródła powietrza

Kluczem do prawidłowo funkcjonującej pompy ciepła jest właściwe dobranie wielkości pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło w Państwa nieruchomości. Właściciele domów, którzy chcą ubiegać się o dotację RHI, powinni również wziąć pod uwagę fakt, że ich powietrzna pompa ciepła musi być instalowana tylko przez firmę instalatorską posiadającą certyfikat MCS i mogą obowiązywać pewne dodatkowe wymagania.Â

Aby zapewnić, że system powietrzno-wodny będzie działał z pełną wydajnością, należy wziąć pod uwagę następujące cztery czynniki:

1. Co jest wliczone w cenę instalacji

Pytając o ofertę, należy upewnić się, że koszty instalacji i wprowadzenia są wliczone w cenę pompy ciepła powietrze/woda. Oszczędności zależą w dużej mierze od konkretnych potrzeb w zakresie ogrzewania, wielkości pompy ciepła powietrze/woda oraz systemu ogrzewania.

Położenie geograficzne, jak również wilgotność powietrza wokół domu, mogą mieć wpływ na oszczędności w ogrzewaniu.

2. Profesjonalna instalacja

Instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda może trwać tylko kilka godzin, ale musi być wykonana przez profesjonalnego instalatora, co jest wymogiem wielu producentów pomp ciepła typu powietrze-woda. Skontaktuj się z dostawcą energii elektrycznej, aby dowiedzieć się, czy należy dokonać jakichkolwiek zmian w istniejącym systemie.

3. Chronić system przed utrudnieniami

Zewnętrzna część pompy ciepła powietrze – woda nie powinna znajdować się w zamkniętej lub wąskiej przestrzeni, ponieważ powietrze musi krążyć wokół urządzenia, a gdy już raz zostało przepuszczone przez urządzenie, nie powinno do niego ponownie wkraczać. Wewnętrzna część pompy ciepła powietrze/woda może być np. umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym w domu, o ile w pomieszczeniu znajduje się odpływ podłogowy.

4. Hałas pompy ciepła

Poziom hałasu od powietrza do wodnej pompy ciepła wynosi około 40-60 decybeli (w zależności od systemu) z odległości jednego metra. Jest to czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca montażu pompy ciepła, szczególnie w przypadku starszych modeli.Dobrze jest pamiętać, że większe pompy ciepła będą pracować z większą prędkością, a tym samym będą emitować więcej hałasu.
Comments are Closed

© 2021: Moja-Energia.pl | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress