Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła (GSHP) wykorzystują rury zakopane w ogrodzie do pobierania ciepła z ziemi. Ciepło to może być następnie wykorzystane do ogrzewania grzejników, systemów ogrzewania podłogowego lub powietrznego oraz ciepłej wody użytkowej w domu.

Pompa ciepła ze źródłem gruntowym krąży wokół pętli rury, zwanej pętlą gruntową, która jest zakopana w Twoim ogrodzie.

Ciepło z ziemi jest pochłaniane przez ciecz, a następnie przechodzi przez wymiennik ciepła do pompy ciepła.

Pod powierzchnią ziemi panuje dość stała temperatura, dzięki czemu pompa ciepła może być używana przez cały rok.

Długość pętli uziemiającej zależy od wielkości domu i ilości potrzebnego ciepła.

Dłuższe pętle mogą pobierać więcej ciepła z ziemi, ale potrzebują więcej miejsca do zakopania. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, można zamiast tego wywiercić pionowy otwór.

Zalety gruntowych pomp ciepła

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Ciepło z ziemi jest pochłaniane w niskich temperaturach do płynu wewnątrz zakopanej pod ziemią pętli rur. Ciecz przechodzi następnie przez sprężarkę, która podnosi ją do wyższej temperatury, która może następnie podgrzać wodę do obiegu grzewczego i ciepłej wody w domu.

Schłodzony płyn gruntowy wraca do gruntu, gdzie w procesie ciągłym pochłania dalszą energię z gruntu tak długo, jak długo wymagane jest ogrzewanie.

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, pętlę kolektora można układać poziomo w wykopie około metra pod ziemią. Tam, gdzie nie ma na to miejsca, można wywiercić pionowe otwory, aby pobrać ciepło ze znacznie większej głębokości, zazwyczaj 90-160 metrów.

Przestrzeń potrzebna do wykonania pętli poziomej oraz głębokość otworu zależy od wielu czynników – Twój instalator pompy ciepła zaprojektuje układ kolektorów w oparciu o lokalne warunki i zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu.

Pompy ciepła mają pewien wpływ na środowisko, ponieważ do ich pracy potrzebna jest energia elektryczna, ale ciepło, które pobierają z ziemi, powietrza lub wody, jest stale odnawiane w sposób naturalny.

Oszczędności

To, ile możesz zaoszczędzić, zależy od tego, z jakiego systemu korzystasz teraz, a także na czym go zastępujesz. Twoje oszczędności będą zależały od tego, jaki system będziesz używał teraz, a także na czym go zastąpisz.

Sprawy do rozważenia

Oto kilka kluczowych pytań, które należy rozważyć, aby dowiedzieć się, czy gruntowa pompa ciepła jest odpowiednia dla Państwa domu i potrzeb.

Konserwacja

Systemy pomp ciepła są zazwyczaj objęte dwu- lub trzyletnią gwarancją. Gwarancja na wykonanie pomp ciepła może trwać do 10 lat, na przykład poprzez QANW.

Wielu producentów oferuje również opcjonalne przedłużenia gwarancji za opłatą.

Można oczekiwać, że będą one działać przez 20 lub więcej lat, ale wymagają regularnej, zaplanowanej konserwacji.
Wystarczy coroczna kontrola przeprowadzana przez użytkownika i bardziej szczegółowa kontrola przez profesjonalnego instalatora co trzy do pięciu lat.

Instalator powinien pozostawić na piśmie szczegóły dotyczące wszelkich kontroli konserwacyjnych, które należy przeprowadzić, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Przed przystąpieniem do instalacji pompy ciepła należy skonsultować się z dostawcą w celu uzyskania dokładnych informacji na temat wymagań w zakresie konserwacji.

Stowarzyszenie Gruntowych Pomp Ciepła stwierdza, że nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa gruntowych pomp ciepła, a wymagania dotyczące rutynowej konserwacji są bardzo niskie.

Mogą one obejmować kontrole okresu wstępnego nagrzewania pompy wodnej, zewnętrznych rur i armatury oraz elektroniki.

Pozwolenie na planowanie

Domowe gruntowe pompy ciepła są z reguły dozwolone jako dozwolone inwestycje, ale należy sprawdzić u władz lokalnych, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, czy też nie.

Czytaj więcej: Pompa ciepła gruntowa
Comments are Closed

© 2022: Moja-Energia.pl | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress