Jak jest zainstalowana pompa ciepła

Zanim nawet zastanowisz się nad tym, kto ma zamiar zainstalować system pompy ciepła, musisz dokonać pełnej oceny aktualnej wydajności energetycznej Twojego domu lub biura.

Izolacja

To, jak dobrze Twoja nieruchomość jest zaizolowana, odgrywa dużą rolę w doborze wielkości pompy ciepła i jej efektywności. W porównaniu z kotłem gazowym pompy ciepła wytwarzają ciepło w znacznie niższej, ale bardziej stałej temperaturze, co oznacza, że izolacja staje się jeszcze ważniejsza. Powinno to obejmować:

Możesz również spojrzeć, jak dobrze izolowane są podłogi, jeśli mieszkasz w znacznie starszym domu. Dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, jak wydajnie jesteś, jest przeprowadzenie oceny Green Deal.

Powietrzna czy gruntowa pompa ciepła?

Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy zamierzasz iść po powietrzną czy gruntową pompę ciepła. Z reguły powietrzne pompy ciepła są łatwiejsze w montażu, ale są nieco mniej wydajne. Jedyną rzeczą, o której należy zdecydować, jest to, czy dysponujemy przestrzenią zewnętrzną do pomieszczenia głównej jednostki pompy ciepła.

Gruntowa pompa ciepła jest bardziej wydajna, ale potrzebuje miejsca, w którym można zakopać rury zewnętrzne i wymaga dużego nakładu pracy przy wykopach. Jeśli robotnicy nie mogą dostać się na teren budowy ze swoimi koparkami i ciężkimi maszynami, to zamiast tego warto przyjrzeć się pompie ciepła ze źródłem powietrza.

Znalezienie właściwego instalatora

Możesz przeszukać naszą bazę danych w poszukiwaniu listy instalatorów zbliżonej do Twojego kodu pocztowego tutaj. Zalecamy, abyś dostał co najmniej trzy oferty na pracę do wykonania i wykonał wcześniej swoje badania nad technologią, abyś mógł zadać właściwe pytania.

Jedną z kwestii, które należy wziąć pod uwagę, jest inicjatywa rządowa Renewable Heat Incentive, która płaci gospodarstwom domowym za produkowaną przez nie energię. Aby się do tego kwalifikować, należy upewnić się, że instalator jest członkiem Systemu Certyfikacji Mikrokogeneracji i że przeprowadził ocenę Green Deal.

Instalacja pompy ciepła – powietrznej

Pompy ciepła ze źródłem powietrza mogą być montowane na ścianie lub ustawiane na ziemi.

Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na usytuowanie głównej jednostki. Najlepiej, aby znajdowało się ono w osłoniętym i bezpiecznym miejscu, gdzie będzie narażone na ulewne deszcze i wiatry lub na ingerencję osób przechodzących obok. Potrzebny jest również odpowiedni prześwit wokół urządzenia.

Instalacja będzie obejmować część zewnętrzną i wewnętrzną, więc upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca również wewnątrz. Po zamontowaniu obu urządzeń na ich mocowaniach, rury czynnika chłodniczego i węża spustowego są podłączone, a następnie zaizolowane, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie cały system można podłączyć do systemu ogrzewania wewnętrznego, np. do kotła lub grzejników.

Instalacja naziemnej pompy ciepła

Instalacja gruntowej pompy ciepła jest o wiele bardziej skomplikowana niż pompy powietrza. Przede wszystkim potrzebne jest miejsce do ułożenia rur i zapewnienie dostępu do ciężkiego sprzętu, takiego jak koparki.

Instalacja gruntowej pompy ciepła nie powinna wymagać pozwolenia na budowę mimo zakłóceń spowodowanych wykopaniem ziemi, ponieważ jest ona uważana za dozwoloną inwestycję. Jeśli mieszkają Państwo w zabytkowym budynku lub na terenie objętym ochroną konserwatorską, to zasady będą inne. Tak czy inaczej, zawsze należy najpierw skonsultować się z władzami lokalnymi, aby upewnić się, że instalacja jest możliwa.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, to szereg poziomych rur gruntowych, które zbierają ciepło na dużej powierzchni, jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. Jeśli masz mały obszar, to może być możliwe, aby wykopać w dół pionowo przez wiercenie otworu do 100m głębokości. Będzie to oczywiście zależało od rodzaju gruntu pod Twoją posesją i może wymagać pełnego zbadania, co może spowodować znaczne koszty budowy.

Rury z układu zewnętrznego zasilają pompę ciepła w budynku, która jest następnie podłączana do istniejącego źródła ciepła, np. grzejników, jak również do powietrznej pompy ciepła.
Comments are Closed

© 2022: Moja-Energia.pl | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress